Moja skúsenosť s IELTS

14.12. 2014 som sa prihlásila na IELTS test, ktorý som absolvovala presne o 2,5 mesiaca –  28.2.2015. Stálo ma to 194 eur a trošku nervov. A veľa mi to dalo a mojej skúsenosti som sa rozhodlana napísať.

Viem, že keď som hľadala na internete informácie a skúsenosti od absolventov tohoto testu, vôbec ma nezaujímali omáčky a kecy. Chcela som vedieť len 2 veci:

  • ako to prebieha
  • na akú “známku” to môžem asi tak zvládnuť

Tú prvú otázku viem zodopovedať a najmä nej sa budem venovať. Čiastočne vám to môže napovedať, či ste na to pripravení.

Odpoveď na druhú otázku nezistíte zo žiadnych článkov, pretože keď som aj našla nejaké takéto názory – “zvládol som to na 7 a to som sa iba 2 týždňe pred tým učil z knihy” – nikdy tam ten človek neuviedol, koľko rokov sa angličtinu učil v škole a ako mu to išlo (bohužial asi jediným ukazovateľom sú známky a vlastný pocit zo seba).  

Takže hovoriť si, že aj ja to dám na 7 by bolo scestné. Ak vás to ale povzbudí, tak super. Mám ale pre vás určite skvelé info a to jest, že sa viete minimálne z listeningu a z readingu vyskúšať na internete, takže zhruba zistíte, ako na tom ste.

No a už k téme…

Prihlasovanie:

V prvom rade zistite, aký typ testovania potrebujete / chcete  – či academic, alebo general. Academic je zväčša potrebný, keď idete študovať do zahraničia a vyžiada si to vaša škola. General vyžadujú buď menej náročné školy, alebo ho treba pre imigračné účely. Alebo chcete len vedieť, ako na tom ste.

Ja som sa na IELTS prihlasovala cez British Council. Úprimne – neviem, či to na Slovensku robí aj nejaká iná inštitúcia a ani ma to nezaujíma, dostala som čo som chcela a som spokojná.

Nech sa páči link:

http://www.britishcouncil.sk/skusky/ielts

Odporúčam poctivo čítať písmenká a všetko sa dozviete.

Príprava

Tu budem trošku obšírnejšia, koho to nezaujíma, prosím preskočiť.

K mojej východiskovej pozícii… Angličtinu mám od 5. ročníka na ZŠ + 4 roky na  obchodnej akadémii + 2 roky Business English na výške. Z tej si ale vôbec nič nepamätám. Len jednu skúšku, kde som až počas nej zistila, že obsahuje aj ústnu časť, a že sme sa mali naučiť 30 otázok:). Krásny moment. Vytiahla som si Agriculture (poľnohospodárstvo o ktorom neviem nič ani v Slovenčine) a druhá otázka bola popísanie delfskej metódy. Poviem asi toľko – test A + ústna časť E = D. To je ťažko keď si vytiahnete otázky o ktorých ledva niečo vypotíte v rodnom jazyku.

Celkovo – na Anglčtinu som o niečo talentovanejšia ako na matematiku:) Nikdy som sa nemusela nejako špeciálne učiť gramatiku, alebo výslovnosť, veľa pravidiel a aj rôzne hlúpych výnimiek sa mi pomerne rýchlo dostávalo pod kožu. Skôr som mala vždy ten problém, že keď rozprávam, som dosť neistá, lebo si myslím, že veta má nejako byť, ale neviem to odôvodniť. Prax predchádza teóriu alebo ju aj obchádza.

Čo sa týka IELTS, predsavzala som si, že sa učiť budem 3x týždenne, v utorok, štvrtok a v sobotu po hodinke a pol. Niekedy sa mi to aj podarilo:). Používala som knihu, ktorú som si vytlačila a ku ktorej mám aj audio. Volá sa Cambridge grammar for IELTS with Answers, taká fialová (autormi sú Diana Hopkins a Pauline Cullen). Tých kníh je ale veľmi veľa.

Táto je robená tak, že na začiatku máte test, aby ste zistili, kde máte najväčší problém. Prvé lekcie sú venované najmä časom. Buď sa ich naučíte, alebo si ich zopakujete. Na jednej strane je to tam pekne vysvetlené aj pre nováčika, ale pri menej používaných časoch som sa sem tam zabrzdila a premýšľala:)

POZOR! Klúčová informácia!

Gramatiku – časy, členy, kondicionály, prafrázovanie, stupňovanie prídavných mien…atd. reálne využijete len pri writingu alebo speakingu.

Tým teraz nechcem povedať, aby ste sa na učenie gramatiky vykašľali, to určite nie. Sama som rada, že som sa jej venovala. Keby však viem to, čo teraz, viac by som vyvážila pozornosť medzi gramatikou a tréningom listeningu a readingu.

Prečo?

Prax jednoducho neoklamete. Darmo sa budete prplať v gramatike a výnimkách, keď neviete systém testu. Ak vám pustia nahrávku, nezachytíte  jedno slovíčko a kvôli tomu vám udjú ďalšie tri, tak vám je gramatika naprt. Na druhej strane, ak si doma urobíte 30 testov na listening, alebo reading, ale neviete napísať list v zadaní “writing”, alebo zo seba dostať vetu, tiež to nie je bohviečo. Podľa mňa by to malo byť tak 50:50. Píšem to preto, lebo som sa na testovaní bavila s chalanom, ktorý tam šiel bez jediného cvičného testu. Ja osobne by som bez toho dopadla asi dosť zle:)

Priebeh

Skúšku som teda mala 28.2. v sobotu v Bratislave na Panskej 17. Vstávala som 3:50 na vlak! Do Ba som dorazila cca o 7:30 od 8:00 – 9:00 prebiehala registrácia, kde vám všetko vysvetlia. British Council je v peknej historickej budove, ktorá má svoje čaro. Do obeda od 9:00 – 12:00 boli naplánované 3 časti:

  • listening – cca 40 minút
  • reading – cca 60 minút
  • writing – cca 60 minút

Začali sme trošku neskôr. Upozornia vás na to, že nebudú žiadne prestávky. Ak chcete ísť na WC, musíte zdvihnúť ruku a vyprevadia vás. Samozrejme, odísť na wcko počas listeningu je blbosť:) Počas skúšky nesmiete mať na ruke hodinky, nemôžete mať so sebou mobil a fľaška s vodou musí byť bez etikiet a priesvitná.

LISTENING (rovnaký pre academic a general)

Tu je dôležité, aby ste nepanikárili. Ak vám ujde slovíčko, v žiadnom prípade nad ním nepremýšľajte. Ujdú vám tak ďalšie. Dostanete papiere – akoby pracovné hárky, kde budú vety alebo tabuľky s chýbajúucimi slovami, alebo A., B., C. odpovede z ktorých máte na základe počutého vybrať tú správnu. Ja som si sem tam niečo napísala na okraj – napríklad povedali slovo, ktoré by mohlo byť správnou odpoveďou, alebo z nejakého dôvodu dôležité.

Niekedy alebo aj dosť často, robia v audiu chytáky. Napríklad žena kupuje auto a vidíte v pracovnom zošite toto:

colour:           ……………………..

Máte logicky doplniť farbu auta, aké ide  ženská kúpiť – kvázi vypisujete objednávku. A je to tu, počujete ako hovorí, že chce modré. Natešení napíšete “blue”. Ale predavač ju medzitým upovedomí, že modré teraz nemajú, že majú ale čierne – a to je to, čo má byť napísané v objednávke, ak s tým kupujúca žena súhlasí.

Pri listeningu je tiež dôležité využiť čas, ktorý je vám daný na prečítanie si otázok / viet. Ak napríklad viete, že vo vete asi chýba nejaká farba, alebo že vám tam chýba sloveso, alebo podstatné meno, názov ulice, tak sa sústredíte pri počúvaní na to, kedy padne potrebná informácia. To je oveľa efektívnejšie,  ako keď len za pochodu čítate vetu, zároveň si ju prekladáte a ešte aj zachytávate chýbajúce slovo.

Najlepšie čo vám môžem poradiť, je tréning.

Tu sú nejaké tie linky:

  • dajte do googlu IELTS online test a možno nájdete ďalšie

READING (rozdielny test pre academic a general)

Pri readingu som nezažívala taký stres ako pri listeningu – predsa len si čas môžete rozvrhnúť sami, aj keď na to, čo potrebujete urobiť ho nie je zbytočne veľa. Mne to vyšlo tak akurát, niekotrí skončili skôr. Jedna kočka čo mala academic verziu nestihla takmer celú jednu sekciu.

Dostanete niekoľko článkov, z ktorých máte vybrať a pochopiť niekoľko informácii. Dôležité je, najskôr si prečítať, čo potrebuejte zistiť, až potom ísť čítať článok. Je to časovo oveľa efektívnejšie.

WRITING – General (rozdielny test pre academic a general)

20 min. zadanie – 150 slov: mala som napísať list kamarátke o tom, že ju pozývam na party, kde som mala uviesť:

  • prečo robím party
  • prečo ju tam chcem mať
  • dať je inštrukcie

40 min. zadanie – 250 slov: napísať úvahu o tom, čím majú niektorí jednotlivci – turisti – zlý dopad na miesta, ktoré navštevujú a ako sa to dá riešiť.

Academic mali 20 minútovku o výrobe eleketrickej energie a 40 minútovku o tom, či by bolo dobre dať príjmový strop pre ľudí, ktorí zarábajú obrovské množsvtvo peňazí.

Upozorňujem, že čas si musíte rozdeliť sami – jednoducho keď vidíte že uplynulo 20 minút a ešte ste neskončili s prvou časťou, viete že musíte zabrať.

 SPEAKING (rovnaký test pre academic aj general)

Ten som mala 15:40 a už som bola dosť hotová. Trvalo to cca 15 min.

V prvej časti je v podstate wam up. Popýtajú sa vás na vaše bývanie, alebo mesto… Mňa sa pýtal na oblečenie – že akej farby mám najviac oblečenia v skrini a prečo práve čiernej:).

V druhej časti vytiahnu nejakú tému. Mne dal, že aké sú moje nesplnené ambície a prečo.

Potom, ako tretia časť, bola diskusia. O ambíciách, že prečo ich majú deti, kto ich do nich vkladá, prečo ich majú dospelí, čo potrebuje človek na to, aby bol úspešný. Tam som to pohnojila, lebo som nepochopila poslednú otázku. Obávam sa však, že v mojom unavenom stave, by som ju nepochopila už ani v slovenčine. Nakoniec som sa ale chytila a snažila sa to zachrániť, tak uvidíme.

Výsledok má byť do 13 dní. Absolútne netuším, ako to dopadne. Listening a reading mi doma vychádzali na 6, väčšinou na 6,5 skóre, no tam bol stres, ale aj vyššia koncentrácia (update – listening som urobila na 8 a reading na 8,5 boda z 9). Writing som vôbec netrénovala, resp. písala som asi 3 eseje, ale nikto mi to nekontroloval, takže to môže byť úplná katastrofa. A speaking… neviem, podľa mňa na Slovenku nehovorím zle, ale myslím že tamto rozhodne nebol môj najlepší výkon. Uvidím, či sa bude vôbec s čím chváliť, keby mám aspoň tých 6,5 som úplne happy (mala som nakoniec primer 7,5 b.)

Čo mi to dalo?

  • zopakovala som si časy
  • naučila som sa používať členy  – poznala som len zo 3 pravidlá a inak som šla doteraz len intutíve (samozrejme – stále sú situácie, kedy si nie som istá)
  • zopakovala som si ako sa robí parafrázovanie

A čo som úplne najšťastnejšia, stala sa mi skvelá vec. Keď som cestovala domov a zničená sedela v autobuse, a počúvala hudbu, hľadala som niečo, čo som dlho nepočula. Našla som pesničku od Wu-Tang-Clan – Never again. Vždy sa mi veľmi páčila, na pozadí hrá orientálna hudba a počuť tam spev v hebrejčine (myslím) a do toho rap v angličtine. Vždy som rozumela pár slov, krátke útržky. Vedela som matne pointu – že to bude niečo o zotročovaní ľudí.

A teraz ako som tak počúvala, zistila som, že rozumiem celé vety. Niekoľko viet po sebe. A keď som sa sústredila (“tvár sa že robíš listening” hovorila som si:)), tak to bolo ešte lepšie. Mimochodom  – skladba je o holokauste  a keď som to celé konečne počula a rozumela, zrazu som mala z piesne ktorú poznám roky,  zimomriavky.  Skrátka, tréning listeningu nepomáha len na IELTS test, ale trénujete na všetko. Na pesničky, na BBC, na originál show Oscarov bez slovenského prekladu.

Dnes som skúsila ďalší krok – reading. Odoberám BBC news na mail. Vždy som ako tak pochopila pointu, rozumela som tak 70-80% toho, čo som čítala, dnes to bolo takmer všetko.

Môj záver

Ak chcete zlepšiť svoju angličtinu, IELTS je určite skvelá motivácia. Ak sa rozhodujete medzi IELTS a TOEFL, rozhodnite sa podľa toho, či máte radšej ústne skúšky (IELST – speaking), alebo sa chcete radšej nahrávať na mikrofón (TOEFL).

Ďalším faktorom je krajina, do ktorej by ste chceli ísť. Z toho, čo som si načítala, je TOEFL orientovaný skôr na západ –  USA. Keď som si pozerala čo vyžadujú v Austrálii, v prvom rade sa spomínal IELTS.

Nech už sa rozhodnete akoľkovek, vždy si najskôr pozrite systém skúšky a až potom sa začnite pripravovať. Držím palce a budem rada, ak sa podelíte o svoje skúsenosti v komentoch.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Keď chceme slobodu

Pamätám si na momenty, kedy som sychravé jesenné či zimné večery na Slovensku snívala o tropických plážach. Dokonca som jedny Vianoce strávila tým, že som

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies