Work and Holiday Víza odskúšané – na mne

Po asi pol roku na Slovensku, keď sa začínala zima, zažiadalo sa mi vrátiť do tepla, do klokanova ako to volá jedna moja drahá priateľka. Tento krát som nešla nič študovať, a skúsila iné víza do Austrálie – work and holiday.

Kráčala som si von z DMky a rozhodla som sa asi 15ty krát skontrolovať na mobile email. Čo mi prišlo smiešne a frustrujúce zároveň. Bolo 16:34. Povedala som si, že môj spis bol možno poslednou otravnosťou nejakého pracovníka ambasády tam v Berlíne pred „padla“. Žijem totiž v predstave, že úrady tam končia tak skoro ako u nás. Tak som opäť raz refreshla email. A bolo to tam:)

Nejaký auto-letter generator. Zalialo ma teplo, nádej, stres. Hľadala som. Určité slovo záchrany, niečo ako „granted“ alebo „approved“, ale v tom stave mi to šlo dosť ťažko. Nakoniec som zbadala niečo ako podmienky príchodu a bolo to jasné:).

Posledný víkend v Austrálii strávený v Byron Bay

Bola som šťastná, „uľavená“ a asi aj prekvapená. Work & holiday víza máme my Slováci možnosť využívať ich od minulého roka, ale keď som si čítala podmienky, tak sa mi to zdalo nereálne, hlavne kvôli dvom z nich – podporný list od MVSR a tiež kvôli kvóte 200 ľudí ročne. Ale o tom neskôr.

Čo je ich výhodou oproti študenstkým vízam?

  • môžete v Austrálii stráviť jeden rok a nemusíte študovať (update: ak odpracujete 3 m. v Severnom Teritóriu, môžete tam byť dva roky, update 2: pozrite si ďalšie apdejty, možno sa to odvtedy pomenilo).
  • môžete pracovať neobmedzený počet hodín (pri študentských vízach je to max 40 h. / 2 týždne)
  • možno ich je viac, ale ja ako človek, ktorý bol pred tým na študentských vízach teraz, vidím hlavne toto 
Austrálske leto – Na toto sa teším, obzvlášť teraz v januári, keď býva v noci -20:)

Podmienky work and holiday víz (skontrolujte si tu):

  • musíte byť občanom SR
  • žiadať musíte mimo územia Austrálie
  • splňať zdravotné a charakterové požiadavky (toto nijako extra nepreukazujete, len vyplneným dotazníkom, ktorý je súčasťou žiadosti)
  • musíte mať od 18 – 30 rokov – vrátane:) (ja budem v apríli 31, takže pohoda:))
  • do žiadosti nesmú byť zahrnuté Vaše deti
  • musíte mať za sebou minimálne 2 roky VŠ štúdia
  • doložiť doklad o tom, že máte Angličtinu na určitej úrovni napríklad…
    • IELTS skóre aspoň 4,5 na úrovni General (nie starší ako 12 m.)
    • TOEFL minimálne 32 bodov (nie starší ako 12 m.)
  • musíte preukázať finančné krytie na pobyt – 5.000 AUD (nezabudnite prepočítať na eurá:)) + výdavky na letenku cca 2.000 AUD
  • byť „genuine applicant“ (trestne bezúhonný a so skutočným zámerom – pri študentských vízach je to jasné – skutočný zámer študovať, nie sa len dostať do krajiny na študentské víza. Pri týchto vízach neviem uviesť príklad toho, akoby mohol byť váš zámer neúprimný:))
  • zmestiť sa medzi prvých 200 uchádzačov
  • mať podporný list od Ministerstva vnútra SR

Osobne som si myslela, že tých 200 uchádzačov je rozchytaných tak v januári:). V novembri, keď som dostala správu o zamietnutí študentských víz, dostala som informáciu, že ešte cca polovica miest je voľných. Neviem nakoľko presná bola táto informácia. Každopádne si myslím, že každým rokom sa bude táto kvóta napĺňať rýchlejšie.

Čo som videla ako druhý problém bol podporný list z Ministerstva vnútra. Ľudia čo ma poznajú vedia, že nemám veľkú vieru v tento štát, úrady a byrokratické procesy. Pri predstave, že mám o niečo žiadať ministerstvo som videla záplavu papierov a dlhé čakanie. Našťastie som sa mýlila. Boli to tri papiere (voľné žiadosti) a odpoveď im trvala asi týždeň.

Poplatky za Work and Holiday víza

Za work & holiday víza platíte 495 AUD, čo bolo v mojom prípade v prepočte 323 eur (strhnú vám to z účtu na základe údajov o karte ktoré dáte do žiadosti). Poplatok vám nevrátia, bez ohľadu na schválenie.

Ďalšie poplatky sú za overenie kópie pasu a úradné preloženie VŠ diplomu, ak ho univerzita nevydala aj angličtine, kedy Vám ho len overí notár.

Ďalším výdavkom bolo zaslatie všetkých dokumentov na ambasádu do Berlína, na čo využívate expresnú poštu / kuriéra.

A teraz už „len“ letenka a záloha za ubytko:). Aktuálny víkend trávim tak, že popri 15tim iným aktivitám chodím k počítaču a refreshujem stránku, cez ktorú si chcem kúpiť letenku. A skúšam to cez austrálske portály, keďže letenky z Európy sa niekedy dajú kúpiť v Austrálii za  lepšie ceny a navyše chcem na to míňať austrálske spass konto:).

Angličtina

Ešte pred tým, než sa do procesu s vízami pustíte, mali by ste zvládnuť certifkát z Angličtiny. Ja som si prvý krát dobrovoľne urobila IELTS (k študentským vízam ho nebolo treba, ale chcela som vedieť ako na tom som. A donútiť sa učiť). Ten stojí 200 eur a môžete sa naň prihlásiť tu. Viac info o mojej skúsenosti s touto skúškou nájdete tu.

Tento krát som si urobila TOEFL, ale len preto, že na IELTS bol termín veľmi neskoro a na TOEFL som našla termín o 10 dní. Ten stál 200 USD  a môžete sa prihlásiť tu.

Na TOEFL mi vadilo, že ústna časť nebola so živým skúšajúcim, ale reagovala som na podnety z monitoru a hovorila som do mikrofónu a kamery. Bolo to pre mňa neskutočne umelé a bola som z toho dosť nanervy. Dokonca som sa pristihla, že sa škrabkám vzadu na krku a chytám si vlasy, to je konečná. Na IELTS je nevýhoda to, že keďže hovoríte so živým človekom, musíte čakať, kým prídete narad. Ale ja by som si radšej znova počkala :).

V Sydney som sa zastavila počas návratu na Slovensko

Víza do Austrálie – potrebujem pomoc?

Ja osobne by som si na tento proces netrúfla bez pomoci. Spätne si nemyslím, že to bolo také zložité, ale po bitke je každý generál. Aj so študentskými vízami (už po druhý krát) aj s work & holiday vízami mi pomáhala agentúra WSI a v tomto druhom prípade z toho nič nemali. Pri tomto type víz ich môžete podporiť tak, že si cez nich kúpite cestovné poistenie. Ak si chcete nechať poradiť, klik sem, alebo checknite ich FB.

Máte otázky? Píšte mi na info@simonasimkova.com

Ak chcete dostávať novinky o mojom živote v Austrálli, kliknite SEM a nechajte mi vašu emailovú adresu:). Dostanete tak zdarma aj môj e-book 7 dôvodov, prečo sa oplatí vypadnúť z domu – motivačné čítanie o tom, prečo je cestovanie super!

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Picture of Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies