Ako na nehmotné či napohľad nemerateľné ciele

Povedala by som, že stanoviť si dobrý cieľ je umenie. O to ťažšie je to s cieľmi, ktoré sú naoko nehmotné a často súsvisia s pocitmi.  

Klienti majú dokonca sklon spraviť aj z hmotných a teda merateľných cieľov nemerateľné. 

Napríklad:

  1. “Chcem byť finančne zabezpečená.” 
  2. “Chcem viac cestovať.”
  3. “Chcem lepšie bývať.”

Čo to vlastne znamená? Všetko toto sú v podstate hmotné ciele, hoci to, ako sú vyjadrené vyššie ich robí ťažko merateľnými. Vieme ich však pomerne jednoucho na merateľné ciele zmeniť. A to tak, že ich rozmeníme na drobné a priradíme k ním čísla – frekvenciu, sumy, a podobne.

  1. Čo to znamená? Akú finančú rezervu chceš mať na účte, aby si sa cítila finančne zabezpečná? Znamená to nemať žiaden dlh? …
  2. Ako často a kam cestuješ aktuálne? A ako by to malo vyzerať, aby si mala pocit, že cestuješ viac?
  3. Chceš ísť do väčšieho, či krajšieho? Do kedy? Koľko to bude stáť?

Často je práve toto začiatok koučingu – človek príde s vágnou predstavou, ktorú si ujasní.

Nie na všetko sú čísla…

Potom sú tu ciele, ktoré sú pre klienta rovnako dôležité (ak nie viac), ale ťažšie sa merajú, respektíve ich nevieme celkom kvantifikvať.

  1. “Chcem sa cítiť dobre vo svojej koži. 
  2. “Chcem zlepšiť vzťah so svojím mužom.”
  3. “Chcem byť sebavedomejšia.”

Ako na to? 

Hoci tieto ciele môžu vyzerať abstraktne a nehmatateľne, nelíšia sa veľmi od hmotných – treba si ich tiež rozmeniť na drobné. 

Tu je pár nástrelov (pamätajte, koučingové strenutie trvá aspoň 45 minút, takže tých otázok je výrazne viac).

  1. S čím súvisí, že sa teraz tak necítiš? A čo by bolo inak, keby sa vo svojej koži cítiš dobre? Ako by sa to prejavovalo navonok? Ako by sa to prejavovalo v tvojich myšlienkach? AKO BUDEŠ VEDIEŤ, ŽE SI DOSIAHLA SVOJ CIEĽ A CÍTIŠ SA DOBRE VO SVOJEJ KOŽI?
  2. Predstav si, že je tvoj vzťah s manželom lepší, ako je dnes? AKO BUDEŠ VEDIEŤ, ŽE SI DOSIAHLA SVOJ CIEĽ A ZLEPŠILA SI SVOJ VZŤAH S MANŽELOM?
  3. Čo ti hovorí, že teraz nemáš dostatok sebavedomia? V čom konkrétne by bol rozdiel, keby si ho mala? AKO BUDEŠ VEDIEŤ, ŽE SI DOSIAHLA SVOJ CIEĽ A ZLEPŠILA SI SVOJE SEBAVODMIE?

Podstatou je nájsť „spúšťač“ – bod v procese napredovania, ktorý nás informuje o tom, že sme na dobrej ceste. Ak tento bod neidentifikujeme, môže to vieš k večnej nespokojnosti. Možno sa veci aj zlepšili, ale nič nás o tom neinformovalo.

Príkladom odpovedí na otázky vyššie – a teda príkladom spúšťačov môžu byť tie dole (a každý človek môže svoj úpech merať úplne inak):

  1. Budem sa tešiť na nákupy oblečenia. / Opäť na seba hodím moje naj rifle. / Bude mi jedno koľko mám kíl a úplne vpohode pôjdem von v minisukni.
  2. Budeme chodiť aspoň raz za mesiac na rande. / Naplánujeme si spolu nový dlhodobý cieľ. / Budeme sa na seba tešiť.
  3. Sebavedomo odprezentujem nápad vo firme pred aspoň 10imi ľuďmi. / Pôjdem sama von a dám si sama so sebou večeru.

Prečo identifikovať „spúšťač“?

Sama som sa dlho musela (a stále si to pripomínam) učiť, že človek by mal klásť väčší dôraz na proces a cestu, ako na cieľ. A predsa, sústrediť sa len na proces a proces a znova na proces, ale nikdy nezažiť pocit zadosťučinenia ż toho, že sme sa niekam dostali, môže byť v celku demotivujúce. Nie nadarmo sa často v motivačnej literatúre spomína, aby sa človek naučil oslavovať malé úspechy.

Netvrdím, že treba všetko merať. Ak som však v nejakej oblasti života nespokojná, treba identifikovať moment, kedy budem vedieť, že idem dobre. Vychutnať si pocit zadosťučinenia, ktorý často prináša vyššie sebavedomie a motiváciu do ďalšej práce. 

Možno si práve teraz vo fáze, kedy sa chceš niekam posunúť, vyjasniť si v sebe veci a dostať tie správne otázky. V tom prípade mi napíš na info@simonasimkova.com a môžeme podiskutovať o tom, či je koučing pre teba. 

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

K téme

Súvisiace články

Junk hodnoty. A ich opak

Ako tak čítam knihu “Lost connections” (Strata spojenia) od Johanna Hari, ktorá je v podstate o príčinách depresií a úzkostí, prepájam si ju s vlastnými

KOUČING A NLP

V ČOM JE ROZDIEL A AKO SA VEDIA VZÁJOMNE DOPLNIŤ? Príklad je vždý jasnejší ako analyzovanie a teda predstavte si toto: Chcete ísť na výlet

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies