Austrália a vychytávky – Časť I. – Hľadanie bývania

Pamätám sa ako by to bolo včera. Otváram oči a ležím v neznámej izbe na neznámej posteli. Začína to ako príbeh situovaný v lacnom moteli, ale nie je. V izbe je ako inak koberec, vstavaná skriňa, single posteľ na ktorej ležím, nočný stolík a obrovské francúzske okno. Pomaly si obzerám izbu, keďže som ju za denného svetla ešte nevidela. Som v Austrálii. Konkrétne na Gold Coast, v dome ktorý som si našla cez airbnb.

Priletela som do Brisbane včera neskoro večer. Po 27 hodinovom lete, ktorý som zahájila v Prahe, som sadla priamo na letisku na vlak smerom na Gold Coast, kde sa moje ubytovanie nachádza. Z vlaku som po tme nič nevidela. A teraz som v tejto izbe. “Som v Austrálii, musím vidieť ako to tu vyzerá!”

Vychádzam z izby aby som išla k hlavnému vchodu domu. Otváram dvere. Vidím žiarivé slnko, rodinné domy so zelenými trávnikmi a palmami medzi nimi. Stále tomu tak trochu nemôžem uveriť.

Pohľad ktorý sa mi naskytol moje prvé austrálske ráno

Oceán a zmätok

Nicole, majiteľka domu, sa mi ponúkla že ma so sebou vezme do obchodov a môže mi pred tým ukázať pláž. Vzala ma na Burleigh Heads. Tam mi to naozaj docvaklo.

Stojac na Burleigh Hille som pozorovala surfera ako jazdí na vlne. “Fakt som to urobila. Som v Austrálii…” Stála som tam ako prikovaná, šťastná, vzrušená a akosi pokojná. Že som sa pred tridsiatkou predsa len dostala niekam mimo Európy. Bol to veľký moment a už dva krát som toto výročie patrične oslávila. Kde inde než na Burleigh Hille.

Pohľad z toľko omieľaného Burleigh Hillu

Potom sme šli do obchodov. A ja som zistila, že som úplne mimo. Že neviem ktorého mobilného operátora si mám vybrať. Že neviem ktorú značku cestovín si mám kúpiť a vôbec čo vybrať. “Čo tu vlastne budem jesť? Ktorý syrokrém je dobrý? Majú tu normálny chleba? Ktoré potraviny sú najlacnejšie? Kde mám čo nájsť?”

Upozorňujem, že tu majú potraviny usporiadané trochu inak ako u nás. Ako napríklad papierové obrúsky. Na Slovensku som ich zvykla nájsť niekde pri toaleťáku. Tu som ich proste nevedela nájsť. Ani za svet. Prisahám, že to bolo až minulý rok keď som ich objavila pri grilovacích veciach. A takto som to mala s mnohými vecami.

Tiež som si uvedomila, že ak budem chcieť ísť niekde sama, neviem ako tu fungujú autobusy a lístky. A čím dlhšie som tu bola, tým viac otázok mi pribúdalo.

Prečo mi ľudia neodpisujú keď si hľadám ubytovanie? Ktoré pivo chutí najpodobnejšie slovenskému? Ktoré víno je dobré a neskrachujem? Kde si kúpim voňavku a je to v ok cene? Kde kúpim kávu za dolár miesto štyroch? Prečo platiť za pivo $10, keď podobné majú na happy hour za $6? Potrebujem austrálsky vodičák? Vrátia mi dane? Čo je to Super? (nie, nemyslím slovo).

Keď je všetko inak

Boli to týždne a mesiace googlenia, pokusov a omylov a vymieňania skúseností s ostatnými ľuďmi. A tak som začala písať tento článok. A ako som začala písať o ubytovaní, všimla som si že ťahám na 1000 slov a ešte som o tejto téme ani neskončila. Takže si idem struhnúť sérku. Sérku užitočných článkov zaujímavých pre tých, ktorí chcú prísť do Austrálie. Aj pre tých, ktorí tu už sú, ale stále sa tu z toho snažia vysomáriť. A možno aj pre tých, ktorí ste len zvedaví ako to tu v klokanove funguje.

Dnes začínam tým, čo je na začiatok jednou z najzákladnejších potrieb.

Hľadanie si ubytovania

V zásade sú dva spôsoby ako si hľadať ubytko a na každý z nich môžete využiť rôzne platformy.

  • Hľadanie si podnájmu (nemámte nájomnú zmuvu a prenajímate si izbu)
  • Hľadanie nehnuteľnosti na prenájom

Oba typy hľadania majú svoje špecifiká a každému sa povenujem.

Hľadanie si podnájmu

Budem hovoriť o troch najčastejšie využívaných platfomách, plus existuje štvrtá – kontakty. Tie však nazačiatku veľmi mať nebudete. O tom, ako docieliť aby vám leniví Austrálčania (a ja) odpísali na váš dopyt píšem nižšie.

Airbnb

Táto platforma sa dá využiť aj ak chcete prenajať celú nehnuteľnoť, alebo len jednu izbu. Je skvelá na začiatok, kedy sa možno ešte nechcete viazať na konkrétne miesto. Ďalšie výhody prečo je airbnb skvelé na začiatok:

  • nehnuteľnosti / izby sú zariadené
  • ľahšia dostupnosť – majitelia nie sú tak opatrní keďže ide skôr o krátkodobejší prenájom

Airbnb je niečo ako hotel v domácnosti. Pozriete si dostupnosť, booknete si konkrétny termín. Majiteľ nehnuteľnosti si pozrie váš profil a ak je s tým happy, tak vás potvrdí a vám sa stiahne platba. Nemusíte riešiť nábytok. Stravu si riešite sami. V 99%-tách prípadov. Majiteľ nehnuteľnosti v nej môže a nemusí bývať, no pokiaľ si neprenajímate holiday villu alebo apartmán, väčšinou v nej býva.

Ideálna situácia je (tak som to urobila ja), že si booknete ubytko cez airbnb napríklad na dva – tri týždne kým sa poobzeráte po meste a zistíte čo a ako. Dáte si tým priestor zistiť kde sa vám páči a kde by ste naozaj chceli bývať. Tiež si medzitým pravdepodobne budete hľadať prácu a to kde zaskórujete s jobom, môže mať vplyv na lokalitu vášho nového bývania. Keď si toto upracete, môžete si začať hľadať dlhodobejší prenájom.

Ja som si napríklad našla prácu rýchlo, ale trvalo mi dlhšie nájsť ďalšie ubytovanie ktoré by mi vyhovovalo. Mala som ale šťastie a Nicole za mňa nemala náhradu, tak som u nej ostala dlšie a dala jej cash.

Výhody a nevýhody Airbnb

Nevýhodou airbnb môže byť, že platíte za celý pobyt vopred, čo môže byť pekná pálka ak si chcete zabezpečiť izbu napríklad na mesiac a logicky ste v Austrálii ešte nič nezarobili. Airbnb je tiež o niečo drahšie (záleží od lokality a kvality samozrejme).

Na druhej strane, ak idete do Austrálie, nejdete sem s holým zadkom a najmä ako študenti preukazujete že na to máte. Ak máte ubytovanie zaplatené vopred, aspoň sa nemusíte stresovať s nájomným kým si hľadáte prácu a zoznamujete sa s novým prostredím.

Výhodou Airbnb je, že si môžete pozrieť profil a recenzie na inzerenta, takže sa nemusíte báť že idete bývať k nejakému uchylákovi. Tiež majú “map view” čiže si viete klikať na inzeráty podľa toho, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Tu vidíte screenshot toho ak to asi vyzerá. Zadala som pobyt na tri týždne napríklad na Mermaid Beach a vyhodilo mi dostupné ponuky a ich ceny v austrálskych dolároch. Cien sa nezľaknite, môžete si zmeniť filtre alebo nájsť na začiatok niečo ďalej od pláže. Ako som spomínala, Airbnb by som využila len na začiatok a je trošku drahšie.

Gumtree

Ak ste sa už trochu poobzerali, alebo si rovno trúfate ísť do dlhodobejšieho bývania (pár mesiacov a viac), Gumtree určite treba navštíviť. Je to niečo ako austrálsky bazoš. Navyše, okrem toho že tam môžete kúpiť a predať čokoľvek čo je legálne, môžete si tam aj nájsť prácu a ubytovanie. Čo sa týka ubytovania, osobne mi tento portál nepríde až tak užívateľsky a vizuálne atraktívny, ale účel plní a našla som si takto jedno z ubytovaní aj ja sama.

Zadáte si, že hľadáte “room” a vyhodí vám rôzne možnosti, vyberte Flatshare & Houseshare. Tiež zadáte sídlisko kam mierite a v koľko kilometrovom rádiuse má filter fungovať. Napríklad keby si ubytko hľadám ja, zadám Mermaid Beach a 0 km, lebo som trvrdohlavá opica a akutálne odmietam bývať niekde inde ako na Mermaid Beach. Predpokladám, že v tejto fáze už budete vedieť kde hľadáte.

Ako vidíte, máte tam aj rôzne filtre, od ceny, cez typ ubytka (dom, byt), koľko kúpeliek v jednom dome a podobne. Ceny sú uvedené v austrálskych dolároch za týždeň.

Flatmates

Tento portál je rozhodne vizuálne atraktvínejší ako Gumtree a je zameraný čisto na bývanie. Ako obrovskú výhodu vnímam profily inzerentov, a teda možnosť kliknúť si na osobu ktorá zadala inzerát a pozrieť sa na to, čo je zač.

Je tam aj prepojenie so sociálnymi sieťami (nie je povinné). Niektorí ľudia k vypísaniu profilu pristupujú dosť vágne, a mňa to popravde odrádza. Ak je popis ubytovania alebo inzerent samotný strašne strohý, nechce sa mi ísť na obhliadku. A funguje to aj opačne, k čomu sa ešte dostanem.

Osobne som si tu raz našla ubytko dva dni pred odletom. Začala som ho hľadať štyri dni pred odletom. Nikomu tento postup neodporúčam a vyžaduje špecifickú povahu, každopádne fungoval.

Narozdiel od Gumtree kde zadáte cieľové sídlisko a k tomu určitý rádius, na Flatmates si môžete zadať niekoľko sídlisk naraz. Tiež je tu kopec filtrov ktoré vám uľahčia hľadanie. Ako inak, je tu tiež aj map view. V tomto prípade som zadala nie len Mermaid Beach, ale aj vedľajšie Miami a filtrujem všetko pod $250 týždenne.


Ako vidíte, bez toho aby ste na ponuku klikli, vidíte počet spální, kúpeľní a koľko ľudí tam býva okrem vás.

Balíčky

Flatmates predáva rôzne balíčky. Nepanikárte, je zdarma. Ale jasné že zdarma nedostanete to, čo za poplatok.

Všetky nové inzeráty sú počas 14-tich dní tzv. Early Birds, ktoré počas týchto štrnástich dní môžete kontaktovať v dvoch prípadoch:

Inzerent si kúpi balíček a tým pádom ho môže kontaktovať každý, alebo
hľadajúci si kúpi balíček a tým pádom môže kontaktovať každého

Mne sa napríklad stalo, že keď som hľadala spolubývajúcu, podostávala som správy dva týždne po tom, ako som zverejnila inzerát. Ale to už som tom byte ani nebola. Keby som mala balíček, dostala by som všetky správy. Keby títo oneskorenci mali balíček, tak by som ich tiež dostala.

Balíčky sa potom líšia už len podľa počtu dní na ktoré vám fungujú. A podľa počtu nehnuteľností ktoré inzerujete, ale to vás nezaujíma. Keď som riešila ubytko 4 dni pred odletom, kúpila som si najkratší, lebo som vedela, že iná cesta nevede.

Popozerajte si a uvidíte.

Našli ste čo ste chceli? Ako tú izbu dostať?

Austrálčania sú otrasní v odpisovaní. Neviem prečo to tak je, ale je to jednoducho fakt. Počula som na túto tému veľa sťažností. A vo väčšine prípadov som prišla na to, že za to môže stručný profil.

Predstavte si túto situáciu. Chcete prenajať izbu a teda budete mať nového spolubývajúceho. Zadáte inzerát a v priebehu týždňa sa vám ozve kopec ľudí majúcich záujem o obhliadku.

Tak sa teda začnete organizovať. Stretávate nové tváre a do toho vám píšu noví ľudia. Samozrejme, že do toho ešte chodíte do práce a máte vlastný život. Takže ak sa vám ozve niekto, kto má v profile akurát tak pohlavie, vek, krajinu pôvodu a že je študent alebo work & holidaliday maker, fakt sa vám s ním alebo s ňou nebude chcieť dohadovať na obhliadke. Najmä ak tam máte ľudí ktorí sa vám pozdávajú. Pravdepodobne tým ostatným ani neodpíšete.

Ľudia sú o niečo benevolentnejší ak hľadajú vyslovene niekoho, kto bude platiť nájom. Vtedy ale nebuďte prekvapení, ak budete platiť nájomné aj danej osoby. Ako to myslím?

Nie sú spolubývajúci ako spolubývajúci

Takže máme dva typy inzerentov. Sú ľudia, ktorí hľadajú rovnocenného spolubývajúceho. Niekoho kto im sadne. Kto chce zostať dlhodobo. V podstate kamoša. Vtedy sú nároky o niečo vyššie a ak chcete niečo takéto, dajte si záležať na profile a na dobrom dojme.

Zároveň si uvedomte, že si nevyberajú len oni, ale aj vy. Austrália je nádherná krajina, ale aj ten najžiarivejší deň sa zamračí, ak bývate s nejakým hovädom. A tom viem svoje. Zažila som si situácie, že sa mi rozum zastavil tak, že som myslela že sa už nikdy nevráti. Alebo som raz bola taká naštvaná, že som od jedu nemohla spať. A nemala som doma ani len víno. Takže vyberajte opatrne. Nechcete sa tu vytáčať.

A potom sú ľudia ktorí si povedia.. “Nájomné za celý 3 izbový barák je $600, ako by som to urobil aby som platil najmenej alebo vôbec? Hmm, jednu izbu prenajmem jednej osobe za 200 a ďalšiu izbu prenajmem dvom ľuďom po 150, tí budú zdieľať, čiže to mám ďalších 300 a hurá, ja platím len 100 dolárov. Je mi viac menej jedno, kto to bude.” Takže môžete za zdieľanú izbu platiť viac, ako ten čo má vlastnú izbu s pripojenou kúpeľkou. Toto sa stáva najmä vtedy ak nie ste na nájomnej zmluve.

Sú určité kultúry ktoré majú väčší sklon k lakomosti a záludnostiam. Keďže sa považujem za dostatočne inteligentnú na to, aby som sa vyhla konfrontáciam na internete, nejdem sa tejto téme vôbec venovať, ono je aj tak najväčšia sranda zažiť si niektoré veci v reále :))

Hľadanie nehnuteľnosti na prenájom

Do tohoto kroku sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete púšťať prvý týždeň, no tak či tak ho trošku rozoberiem.

Za prvé, nepustíte sa do neho hneď, lebo vám veľmi ťažko dajú nájomnú zmluvu. Potrebujete totiž ukázať, že na papieri vyzeráte ako človek, ktorý nezmizne z krajiny o dva týždne a teda, že máte prácu, že máte príjem a víza na dlhšie ako šesť mesiacov (a šesť mesiacov je málo).

Za druhé, hľadať si prenájom celej nehnuteľnosti odkedy začala korona je celkom ťažké a ak ste tu dva týždne s topánkami, je to takmer nemožné.

Za tretie, do nájomnej zmluvy idú väčšinou páry, partie a hlavne, ľudia čo tu chcú ostať aspoň rok (najkratšie nájomné zmluvy sú na šesť mesiacov).

Ak ale naozaj chcete a už môžete čo to vydokladovať, pravdobone začnetče chodiť na stránky ako napríklad:

www.realestate.com.au (najrozšírenejšie)

www.domain.com.au

www.allhomes.com.au (tu som sem tam našla domy, ktoré som nevidela na domain a realestate)

Ako dostať nájomnú zmluvu

Vysvetľovať detailné inštrukcie realitných kancelárii nejdem. Nebaví ma to, každá realitka to má trochu inak a často sa to mení, takže to nemá zmysel. Podstata je tá istá, potrebujete vydokladovať príjem, či už cez výplatné pásky alebo výpisy z účtu, ideálne oboje.

Tiež môžu obvolávať – emailovať vašim referenciám – volať vášmu zamestnávateľovi a známym (ideálne Austrálčanom).

Čo treba mäť napamäti je, že dnes je to ťažké. Neviem aké je to v Sydney alebo Melbourne, ale na Gold Coast je nájsť nájom katastrofa a počula som, že aj v Perthe. V Melbourne a Sydney je to asi ľahšie, lebo tí čo spôsobujú nedostatok bývania na Gold Coast sú odtiaľ.

Cover letter

Takže keď sme si nájom hľadali pred rokom a pol dostali sme tip a asi aj pomohol. Spravili sme cover letter. Boli sme vtedy štyria, priateľ a ja + kamoška a jej havko. Dali sme si tam fotky nás ako páru, kamoška si tam dala svoju a dali sme tam fotku aj jej zlatučkého psa. Vytasili sme samozrejme fotku kde bol stelesnenie roztomilosti.

Dali sme tam tiež fotky nášho súčasného bývania v tom najlepšom stave – niečo ako fotky vášho bytu pred veľkou nocou.

Tiež sme sa tam opísali – akí sme úžasní, ťažko pracujúci a zodpovední ľudia a psíkovi sme napísali, že on vlastne ani nebrechá. Je to jazvečík prosím pekne, takže asi toľko k tomu brechaniu :))

Verte neverte, trápili sme sa aj zo mesiac a keď sme začali prikladať túto pomôcku po pár týždňoch nám schválili dom. A my sme to riskli, odmietli sme a dostali sme ďalší.

Takže toto rozhodne odporúčam ako malé významné plus.

Takže asi toľko k bývaniu. Be careful and good luck! ?

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Keď chceme slobodu

Pamätám si na momenty, kedy som sychravé jesenné či zimné večery na Slovensku snívala o tropických plážach. Dokonca som jedny Vianoce strávila tým, že som

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies