7 spôsobov ako si zlepšiť Angličtinu

Tento blog je zvyčajne o mojich zážitkoch a životnom štýle tu Down Under. Tento krát som sa však rozhodla podeliť o svoje „vychytávky“ čo sa týka Angličtiny. Sem tam si na maily alebo na messangeri nájdem nejakú tú otázku od tých z vás, čo sa ešte len chystáte do Austrálie. Pýtate sa ma hlavne na hľadanie si práce a jednou z vašich najväčších obáv je jazyk.

Dala som teda dokopy pár tipov, ktoré vám môžu s Angličinou pomôcť, nech ste na akomkoľvek levely. Sú to veci, ktorých som sa sama držala, ale aj veci, ktoré som zanedbala a urobila by som ich inak. V princípe som to rozdelila na dve časti – čo môžete urobiť pre tým, než sadnete do lietadla a na čo je dobré sa zamerať, keď už ste tu. Dúfam pomôže:)

Pred odletom

1. Zistite, ako na tom ste

Pozrieť sa do tváre realite niekedy nemusí byť príjemné, ale vždy to pomôže. Pred tým, než som šla do Austrálie, prihlásila som sa na IELTS test. Tí z vás, ktorí idete cez Work & Holiday program, tak či tak potrebujete prejsť cez IELST alebo TOEFL. Tí, čo idete cez študentské víza to zvyčajne nepotrebujete (ak nejdete na študovať na univerzitu).

Prvý rok som bola som ten druhý prípad, ale chcela som vedieť ako na tom som, tak som sa prihlásila. Pomohlo mi to z dvoch hľadísk…

zistila som, v čom som relatívne v pohode, a tiež v čom mám väčšie rezervy…

donútila som sa učiť.. skúška stála myslím okolo 200 eur, čo ma celkom motivovalo urobiť ju čo najlepšie :).  Každý víkend a niekedy aj cez týždeň som si pekne sadla nad gramatiku, robila si cvičenia a oprašovala veci zo základky a strednej školy… Týždeň pred skúškou to bolo celkom intenzívne.. Robila som neskutočne veľa cvičení na listening, ktoré som našla na nete, lebo toho som sa bála najviac…

A vďaka tomu sa stal zárak… Keď som odchádzala zo skúšky z Bratislavy späť domov a pustila si hudbu, rozumela som takmer všetko z jedného songu od Wu-Tang-Clan. Doteraz je to jeden z mojich naj momentov, tuším sa to volá radosť z progresu.

Moje výsledky IELTS

Výsledok skúšky mám aj vo svojom CV a minule mi to trošku pomohlo pri pohovore. Čo chcem zdôrazniť – pri IELTS aj TOEFL teste je veľmi dôležitý systém testu, nie len vedomosti a prax.

Keď som naposledy robila TOEFL, tak som sa vôbec nepripravovala. Prihlásila som sa totiž len týždeň pred skúškou a mala som ten týždeň veľa služobiek. Výsledok bol o trošičku horší ako IELTS 2 roky pred tým, hoci Angličtinu mám lepšiu. Takže pozor na to. Viac o týchto skúškach nájdte v týchto článku.

2. Čítajte o tom čo vás baví v Angličtine

Úplne narovinu – koľko času denne venujeme článkom na internete, a googleniu o veciach, ktoré nás zaujímajú? Myslím, že väčšina z nás celkom dosť. Čo tak malá zmena z googlu.sk na .com? A na zadávanie otázok v Angličtine?

Začala som s tým asi pred tromi rokmi a tak trochu nechtiac. Vtedy som sa dosť zaujímala o stravovanie a výživu a na veci, ktoré som chcela pochopiť mi akosi na slovenskom nete došli zdroje. Resp. články sa začali kopírovať, len boli trošku zmenené, či prekrútené. Tak som sa šla za informáciami ku zdrojom, ktoré sú v drvivej väčšine v Angličtine.

Zahraničné časopisy o vašej milovanej téme môžu byť skvelým spôsobom ako prežiť pekné momenty, niečo sa dozvedieť a zlepšiť si jazyk. Skúste sa po nich poobzerať v trafike.

Najskôr to bolo otravné. Google translate otvorený vo vedľajšom tabe, často som musela bojovať so slangom či rôznymi výrazmi, ktoré sa nedajú preložiť doslovne. Ale časom sa mi veľa z týchto výrazov dostalo pod kožu.

Čo je obrovská, ale naozaj že neskutočná výhoda tohoto prístupu je.. niečo čo neviem presne pomenovať… Sloboda? Objektivita? Väčší rozhľad? Uvedomila som si, že často krát sa do Slovenčiny prefiltruje nepatrné množstvo či kvalita informácií.

Keď som tento fakt okoštovala, začala som v Angličtine čítať všetko. Keď chcem teraz čokoľvek vedieť (a netýka sa to podania daňového priznania na Slovensku:-)), hľadám to už len v Angličtine a vždy niečo nájdem. Či sa nám to páči alebo nie, svet tam vonku je väčší ako Slovensko a veľa z neho hovorí Anglicky.

A predsa jedna dôležitá vec – kritické myslenie je dôležité v každom jazyku – že je niečo v Angličtine neznamená, že je to pravda :-).

3. Pozeráte telku? Prepnite sa zo Slovenčiny…

Toto som úplne nedodržala a dobehlo ma to. Listening z audionahrávky perfektne čisto hovoriaceho Brita či Američana je jedna vec. Ale kto tak rozpráva v realite? Hlásateľ z BBC?

Listening bol mojou silnejšou stránkou, no keď som prišla do Austrálie, začala som mať vážne obavy. Svojim kolegom som rozumela tak 70% toho, čo hovorili (a to nie doslovne, len pointu:-)))… Boli ľudia, ktorým som nerozumela nič.

Dnes sú jazyky veľa o slangu a v Austrálii aj o skratkách. Austrálsky akcent je navyše dosť „plochý“, takže niektoré časti slov dosť zanikajú. Keď som mala za sebou horší deň, nadávala som si, že som Priateľov, či Frasiera nezačala pozerať v Angličtine s anglickými titulkami už pár mesiacov pred tým (aj keď pri austrálskom akcente by ma to asi nevytrhlo..) Tak či tak som po príchode začala v Angličtine pozerať jeden seriál, čo mi trochu pomohlo, ale to už bolo takého učenie sa „za pochodu“.

Po príchode:

4. Nájdite si čím skôr prácu

„…ešte si neverím“

„…chcem si najskôr zlepšiť Angličtinu“

Tak s týmto som sa stretla a väčšinou to prejdem mlčaním. Alebo sa aspoň snažím ponúknuť iný pohľad – v práci dostanete najlepšiu vysokú školu Angličtiny, akú si viete predstaviť.

Rôzne výrazy, akcenty, slangy… Som presvedčená, že človek, ktorý pracuje s anglicky hovoriacmi ľuďmi sa za ten istý čas zlepší oveľa viac, ako niekto, kto len chodí do školy a Angličtinu študuje. A dupľom, ak sa po škole vráti do slovensky hovoriaceho apartmánu.

Nebojte sa hľadať si prácu. Austrálčania pracujúci v hospitality sú zvyknutí na akcenty a zahraničných ľudí. Nebudú sa vám posmievať, alebo sa hnevať, ak nebudete všetko rozumieť. Naopak, mnoho ľudí ktorých som tu stretla obdivuje, že ovládame iný jazyk okrem toho svojho.

Môj medzinárodný tím – Slovensko, 2x Brazíla, 3x Austrália, Amerika, Kanada, Južná Kórea

Prvé mesiace sa mi stávalo, že som nerozumela, čo si chceli ľudia objednať. V takých situáciách som narovinu povedala ako sa veci majú.. Že som v Austrálii ešte len pár týždňov a sem tam nerozumiem, že ma to mrzí.. Reakcie? „Don’t worry honey, you’re doing really well!“ ? Austrálčania sú proste priateľskí a chápaví. Stačí keď vidia, že sa snažíte a ste milý človek.

5. Vyhýbajte sa našej komunite

Asi to znie blbo, ale každého koho som stretla a mal dobrú Angličtinu vám povie to isté… Ťažko sa zlepšíte, keď budete čo i len 50% času – napríklad v súkromí – hovoriť po Slovensky. Vyhnúť sa Slovákom je jednoduché, napríklad tu na Gold Coast ich nie je veľa. Môžete ich však stretnúť a je o niečo jednoduchšie stretnúť bratov Čechov. A hoci sme jeden národ, ak je jeden z vašich cieľov zlepšiť si Angličtinu, tak si premyslite, s kým chcete stráviť čas.

Pôvodne som sem prvý krát mala ísť s priateľom. Nakoniec som išla sama a teraz si myslím, že pre moju Angličtinu bol tento prvotný šok to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Tak či tak som Slovensky hovorila cez skype, ale celé dni som sa s každým tu musela baviť len a len Anglicky a to bolo pre môj mozog veľmi dobre.

Spoznávať, spoznávať, spoznávať… ľudí, miesta, vône..

6. Buďte otvorení

Rozprávajte sa, pýtajte sa, buďte zvedaví.

Niekedy, keď som unavená, alebo otrávená a nebodaj som vtedy v práci, robím takú vec. Nechcem byť totiž uhundraný barman – takých nemá nikto rád, vrátane mňa :). Takže, keď mám tendenciu sa zatvárať pred svetom, nechce sa mi rozprávať a každý mi lezie na nervy, snažím sa precítiť jednu vec… že osoby, ktoré predomnou stoja a chcú svoj drink a jedlo nie sú len nejaké osoby. Sú to duše, také isté ako som ja, ktoré proste majú nejakú podobu, telo a za tými očami je 100%-ne nejaký príbeh.

Tu vidíte takmer 80 ročný príbeh ?

Ako napríklad raz som oblushovala jednu pani a jej syna. Začali sme sa rozprávať a vysvitlo, že je z Brisbane a pri špeciálnych výročiach, ktoré by mala so svojím nebohým mužom vždy príde so svojím synom do našeho podniku, lebo tam zvykli chodiť ako rodina. Wow.. a povedala mi, ako si váži moju prácu, pretože sama kedysi začínala prácou v hospitality a vie aké je to ťažké. A nechala mi pekný tringelt. Ten bol však len bonusom.

Takýchto rozhovorov som zažila veľa. Niekedy to nie je jednoduché, ale keď prejavíme trochu ochoty nechať sa ovplyvniť niekým iným a otvoriť sa, môžeme sa niečo naučiť alebo proste len zažiť pekný pocit. A funguje to aj na nahnevaných ľudí.

Hungry = angry?

Raz som pokašľala objednávku. A hladní ľudia vedia byť pekne protivní asi v každej krajine na svete. Chlapík zvyšoval hlas napriek tomu, že som sa asi päť krát ospraveldnila. Bola som stále milá. Trpezlivá. Videla som nasraté hladné telo a vedela som, že tam niekde vo vnútri bude normálny človek. Pýtala som sa, čo môžem urobiť preto, aby od nás neodchádzal nahnevaný… Long story short.. Nakonci sa mi ospravedlnil a povedal, že som veľmi profesionálna. A robil si so mnou selfie a dal mi 10 dolárov do vrecka. ?

Chcem tým povedať, že jednou z najkrajších vecí na cestovaní je, že nám to zmení pohľad na svet. Precítime ho úplne inak. Takže ak si dáte tú námahu prísť sem, tak sa snažte aby to bolo dobrodružstvo. Nie len výletmi do bushe, či návštevami pláží, ale príbehmi, ktoré sa môžete dozvedieť od iných ľudí. Každý nejaký máme. Spoznajte toľko ľudí, koľko sa len dá. Zmení vám to život.

Nová krajina, nové kamošky ? No na moje slovenské však nikdy nezabudnem

7. Pre slobodných – randite ?

Či budete randiť s Brazílčanom, Španielkou alebo Austrálčanom, vaša Angličtina dostane veľa nových podnetov. Pokiaľ teda nebudete hovoriť portugalsky alebo španielsky, ale veď aj to je cudzí jazyk, však? ?

Niekedy je to náročné, inokedy zase sranda. Smskovať s otvoreným Google Translatorom, alebo v mojom prípade hlavne Urban dictionary. Niekedy si fakt musím vyhradiť čas, aby som odpísala :).

Potom tu máme nedorozumenia. Niektoré vtipné, niektoré menej.  A sú tu rozdiely v mentalite a potom moje milované trapasy, keď niečo poviem a viem, že som to pohnojila, lebo vidím pobavený úšrkn  a „say it again?!!“ A ja sa zatnem a som ticho a poviem, že už nikdy v živote nič nepoviem.

Niekedy je to o držku, lebo to, čo viem po slovensky povedať bezprostredne a s ľahkosťou mi nejde tak ľahko povedať v Angličtine a niekedy to aj vyznie dosť inak. Ale učím sa. Sem tam som opravená a vďaka tomu si to pamätám naveky.

Takže hoci randenie  vôbec nie je o motivácii učiť sa Anglicky, tak nejako nechtiac je to skvelý spôsob, ako si ju zlepšíte :-))) Každopádne, toto je skôr taký bonusový spôsob, či ste zadaní, alebo proste nemáte chuť spoznávať opačné pohlavie, stále máte zvyšných šesť spôsobov :).

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Keď chceme slobodu

Pamätám si na momenty, kedy som sychravé jesenné či zimné večery na Slovensku snívala o tropických plážach. Dokonca som jedny Vianoce strávila tým, že som

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies