Austrália a vychytávky – Časť IV. – Tax Return

Je koniec júna a kto má tu v Austrálii za sebou nejaký ten rok, vie že to opäť pricháda. Čas daňových priznaní. Áno, uvedomujem si, že to nie je veľmi vzrušujúca téma a priznám sa, že by som teraz radšej písala o niečom inom (mám za sebou veľmo introspektívne obdobie). Ale. Čas Tax Returnov je za dverami a človek chce dostať od daňového úradu späť čo sa len dá, tak poďme na to. 

Ak ste ako ja, tak sa chcete čo najrýchlejšie dostať k podstatným info. Takže ich zavesím hneď sem na začiatok. A ak ste ako ja, tak sa možno namotáte a pôjdete viac do hĺbky aby ste chápali, čo sa to vlastne deje a ako dostať čo najviac peňazí.

Fakty nazačiatok:

  1. Daňový rok tu v Austrálii začína 1. júla a končí 30. júna
  2. Austrália má progresívny daňový systém. Čím viac zarábate, tým viac platíte. Uff
  3. To, či ste daňovým rezidentom Austrálie nesúvisí s tým, či máte austrálske občianstvo
  4. To, či ste daňovým rezidentom Austrálie má vplyv na to, či a koľko dostanete späť  z vašich daní (tip: pravdepodobne chcete byť daňovým rezidentom)
  5. Daňové priznanie, budem ho volať Tax Return ako sa to tu nazýva, si viete podať aj sami online. Osobne som to ešte neriešila nakoľko som sa vždy o niečom potrebovala poradiť
  6. Služby Tax Agenta stoja okolo $140. Môžete si nájsť aj lacnejšieho. Cena môže a nemusí byť priamoúmerná kvalite. Ďalší rok si tento výdavok odpočítate ako odpočítateľnú položku
  7. Termín podania Tax Return je od 01. júla do 31. októbra. Ak využívate služby Tax Agenta, máte na to dlhšie (myslím, že až do 15. mája)
  8. Keďže tu my Slováci nemáme zdravotné poistenie, nemusíme platiť 2% za Medicare. A teda treba požiadať o výnimku a daňová povinnosť tak bude o niečo nižšia
  9. O príjmoch sa tu zvyčajne hovorí v ročných príjmoch, potom aj v hodinových a týždenných.
  10. Už teraz toho viete dosť a neprídete k Tax Agentovi ako úplné teliatko. Ale, stále je dobré vedieť viac, pretože moja skúsenosť vraví, že čo sa neopýtate, to vám nepovedia. 

Idem sa teda venovať jednotlivým bodom. 

Disclaimer: nie som Tax Agent a 100%-ne odporúčam si nejakého nájsť. Ideálne dobrého. Všetko to, čo tu píšem sú moje skúsenosti a vedomosti ako som ich pochopila ja. 

Teda. K finančnému roku nie je čo viac dodať, to sú proste dátumy. Tak isto k progresívnemu daňovému systému.

Daňová rezidencia

Náš prvý ošemetný bod.

Ak ste daňovým rezidentom Austrálie, môžete si aplikovať tzv. Tax Treshold (daňový prah) do výšky $18,200, z ktorého neplatíte žiadnu daň. Prepáčte že používam anglické výrazy, nerobím to zo zakomplexovanosti, ale že sa vám v tom bude ľahšie orientovať a komunikovať. 

Ak daňovým rezidentom nie ste, tak platíte daň od prvého dolára. 

A to má vplyv na výšku vrátenej dane. Pretože bez ohľadu na to, či ste rezidentom alebo ním nie ste, dane sa vám automaticky strhávajú zo mzdy (ako naj na Slovensku). Akurát, že rezidentom všetky dane zaplatené zo sumy $18,200 vrátia. A možno aj viac, záleží od výšky odpočítateľných položiek a podobných sránd.

Som alebo nie som daňovým rezidentom Austrálie?

V škole sme mali na túto tému trojhodinovú prednášku so všetkými možnými fantazmagorickými hypotetickými príkladmi. A nikto nechceme aby som ju sem prepisovala. Ak by som túto dilemu eliminovala na úplne jednoduchý princíp, vyjadrila by som to asi takto.

To, či ste daňovým rezidentom Austrálie súvisí s vaším zámerom ostať tu dlhšie ako len na nejaké to cestovanie a krátkodobé práce a tým, či pracujete na tom, aby sa Austrália stala vaším domovom.

A tu mám zlú správu pre tzv. backpackerov a teda ľudí na work and holiday vízach. Vo väčšine prípadov prípadoch nie ste daňovými rezidentami. To znamená, že do výšky ročného príjmu $45,000 platíte daň 15% a hotovo. Ak zarábate viac, povedzme medzi $45,001 – 120,000 tak je to 32.5%.

Sama som kedysi ako work and holiday maker zažila obrovské sklamanie.

Šetrila som si vtedy na školu a tešila sa, že dostanem  späť okolo $1,500 a budem ich môcť priložiť k školnému. Sedím si veselo u účtovníčky a tá mi povie, že ako work & holiday maker si nemôžem aplikovať “Tax Treshold”. Pocítila som obrovské sklamanie. Keď som o tom o dva roky neskôr povedala učiteľovi Daňového zákona v škole, ten mi zase povedal, že podľa neho som bola daňový rezident. Tak sa z toho vysomárte. Môj prípad rozpoviem nižšie. 

Zámer ostať tu…

V princípe ide o to, že daňový úrad Austrálie nechce vracať dane ľuďom, ktorí sem len prídu, zarobia peniaze a idú preč. Tým pádom by sa to v ich očiach javilo, akože len zarobia peniaze a odnesú ich späť domov do Európy, USA a podobne. 

Byť daňovým rezidentom naopak znamená, že človek má ZÁMER ostať v krajine na nasledujúci daňový rok. Je viacero testov a otázok ktoré si musíte položiť, aby ste určili, či ste alebo nie ste daňovým rezidentom. Tu je stránka daňového úradu:

https://www.ato.gov.au/Calculators-and-tools/Work-out-your-tax-residency/

V takej zjednodušenej forme to vidíte tu na obrázku.

Moja skúsenosť

Úplne rýdzi príklad daňového nerezidenta je work & holiday maker ktorý píde do Austrálie, strávi pár mesiacov v jednom meste, zarobí si peniaze, potom sa presťahuje niekam inam, medzitým niečo pocestuje a takto funguje celý rok kým mu neskončia víza. A potom odletí domov. Žiadna stála adresa, žiadny zámer ostať v Austrálii a urobiť z nej svoj domov. 

Moje sklamanie pramenilo z toho, že môj prípad to úplne nebol. Bývala som vtedy okolo šesť mesiacov v tom istom apartmáne a šetrila si peniaze na dvojročné štúdium, čo bol teda pekne dlhý zámer ostať. 

No a vtedy mi teta daňová agentka položila pár otázok ktoré ma uviedli do škaredej reality. 

“Si napísaná na nájomnej zmluve?” Na čo som odpovedala, že nie, ale že sa sťahujeme a že o pár týždňov budem. Ale to mi bolo v tom momente prt platné a ja som samozrejme začala riešiť daňové pár dní pred deadlinom. 

Povedala som jej, že veď sa predsa hlásim na školu takže je jasné, že v Austrálii ostávam na minimálne ďalšie dva roky. Na to sa ma opýtala, či mám zo školy akceptačný list. Jasné že v tej fáze som ho nemala. Navyše som v danom daňovom roku strávila v Austrálii menej ako pol roka (od 4. februára do 30.06.20).

Takže hoci som tu bývala, mala stabilnú prácu a hlásila sa na školu, v očiach daňového zákona som vyzerala ako backpacker, ktorý na konci januára odíde (bol vtedy október). 

Daňová agentka sa ale posnažila a hodila mi tam nejaké odpočítateľné položky a vrátili mi… sedem dolárov.

Nie je agent ako agent

To jest moja skúsenosť. Teraz viem, že…

…ona ako agentka nemala deadline 31. októbra, ale oveľa neskôr. Takže keby nechcela dostať svojich $140 čím skôr, mohla mi navhrnúť prísť až vtedy keď budem mať v rukách nájomnú zmluvu s mojím menom a nejaké papiere zo školy. A ja by som mohla svojich $1,500 a ona by mala tie isté peniaze, ale o mesiac či dva neskôr. 

…že sme to proste mohli podať a keby mi príde audit, tak už by som medzitým mala papiere zo školy a nájomnú zmluvu v ruke. 

A tak by mala moja Tax Agentka zákazníka aj ďalší rok. Nuž, vedomosti a skúsenosti znamenajú moc a peniaze. Ja som ich vtedy nemala. 

Potom je tu fakt, že som príliš opatrná keď príde na dane a podobné záležitosti. Poznám nejedného človeka na work & holiday vízach, ktorý si tam veselo šupol že bol daňovým rezidentom a hotovo. A keďže aj tak plánujú ísť domov, auditu sa neboja. Ako hovorím, záleží od situácie. Ja som mala v tejto krajine dlhodobé plány, takže som sa bála.

Hoci si daňové môžete podať online a je to celkom jednoduché, osobne som to nikdy neurobila. Vždy mám nejaké špecifické otázky. Napríklad teraz riešim, či si môžem dať do odpočítateľnej položky školné, nakoľko priamo súvisí s tým, kde pracujem. Takže môžem dostať späť miesto okolo $1,700 dolárov $7,000 tisíc. Podstatný rozdiel.

Tak som pred nedávnom Googlila reviews a našla som ženu ktorá vyzerá že vie čo robí. Budúcnosť ukáže…

Tax Return Online

Ak máte pocit, že váš prípad je úplne jednoduchý, vaše daňové si môžete podať aj online ak si založíte myGov konto (bezplatne).

Klik sem: https://my.gov.au/LoginServices/main/login?execution=e1s1

Tax Deductions

Zo zdaniteľného príjmu si môžete odpočítať rôzne položky, záleží to od povahy práce ktorú robíte. Ideálne by ste mali mať bločky, ale vraj si môžete uplatniť odpočítateľné položky až do výšky cca $300. 

Napríklad náklady na telefón si môžete odpočítať do výšky $50 bez dokladu. Ak si chcete odpočítať viac, musíte mať výpis telefónnych hovorov s vyznačením, ktoré hovory boli pracovné. 

Môžete si odpočítať aj náklady na benzín, ak v rámci práce chodíte vybavovať veci. Pozor, cesta do práce a domov tam nepatrí. Sama som si stiahla appku Driversnote a vždy keď ma pošlú do banky či na poštu, zapnem ju a ona mi sama GPS sleduje trasu, ja len zadám účel.

Tiež sem patria veci ako uniformy alebo nástroje do práce ktoré ste si museli zakúpiť.

Tax Offsets

Tax offsets sú položky, ktoré priamo znížujú výšku dane. Teda ak po odpočítaní odpočítaľných položiek vyjde že výška dane by mala byť napríklad $6,000, tak tieto „offsety“ túto daň znížia. A keď si od tejto výslednej sumy odpočítate koľko ste za posledný finančný rok už na dani odviedli, vyjde vám výsledná suma ktorú vám vrátia (alebo v niektorých prípadoch máte doplatiť).

Low income & Low and middle income tax offset

Na tejto stránke je viac.

Medicare Levy Exemption 

Medicare je v podstate austrálska zdravotná poisťovňa. Austrálčania platia za Medicare 2% svojho zdaniteľného príjmu. A keďže my sme zahraniční a Medicare nemáme, logicky za ňu neplatíme. Ďalšia novinka ktorú som sa dozvedela pri podávaní svojho tretieho daňového priznania. Ďalšie vyhodené peniaze (naozaj si nájdite dobrého daňového agenta). 

Ak chcete, aby vám tieto dve percentá boli odpustené, musíte si požiadať o tzv. Medicare Entitlement Statement z ktorého vyplynie, že máte Medicare Levy Exemption. 

Zaslanie potvrdenia, že ste oslobodení od Medicare Levy trvá aj zo meiac – dobrou správou je, že toto potvrdenie nemusíte mať v rukách, aby ste mohli podať daňové. Požiadajte si oň čím skôr, podajte daňové, a keď vám potvrdenie príde, doložte ho svojmu daňovákovi / odložte si ho.

Viac info tu:

https://www.servicesaustralia.gov.au/individuals/services/medicare/medicare-entitlement-statement

Tlačivo:

https://www.servicesaustralia.gov.au/individuals/forms/ms015

(prosím vás overte si, že je platné pre daný rok)

Čo také je ešte dôležité?

Akékoľvek otázky máte pred stretnutím s Tax Agentom, skúste si čo to najskôr pogoogliť a nenechajte sa odbiť. Neviem či to je tak len tu v Austrálii, ale mám pocit, že čo sama nevytiahnem, na to sa ma neopýtajú a tak môžete prísť o desiatky či stovky dolárov.

Alebo aj o tisícky v niektorých prípadoch. Myslím, že s témou vychytávaky som minimálne na istý čas skončila a nabudúce sa pustím do témy o mojich budúcich plánoch. Previazaných s minulosťou. Zatiaľ prajem veľa šťastia s daňami a aj so zábavnými vecami!

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Keď chceme slobodu

Pamätám si na momenty, kedy som sychravé jesenné či zimné večery na Slovensku snívala o tropických plážach. Dokonca som jedny Vianoce strávila tým, že som

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies