Austrália a vychytávky – Časť III. – Veci súvisiace so zamestnaním

V tejto fáze ste predpokladám zabývaní, fičíte na austrálskej simkarte a viete kde máte čo kúpiť a kam sa ako dostať. Čo teraz? Asi vám napadne hľadať si prácu. A na to, aby ste fungovali v austrálskej ekonomike je potrebné aby:

  • vám mali kam chodiť peniaze, takže si treba založiť bankový účet
  • potrebujete daňové identifikačné číslo, ktoré sa tu volá Tax File Number (TFN)
  • ste mali licenciu aby ste mohli robiť vybrané zamestnanie – RSA ak chcete robiť v bare, pube alebo kdekoľvek kde sa podáva alkohol. Alebo potrebujete White Card ak chcete pracovať na stavbe, Food Safety, ak chcete pracovať v kuchyni
  • a je tiež potrebné, aby ste vedeli čo je to Super a neprišli po konci vášho pobytu zbytočne o peniaze

Toto budete zarábať. Austrálske peniaze sú vodeodolné. Vraj aby keď si ich chlapi zabudnú v plavkách, tak sa im nič nestalo. Tak vraví legenda. Mne osobne pripomínajú hračkárske peniaze.

Bankový účet

Tak isto ako som sa postavila k písaniu o sim kartách, tak isto sa postavím k tomuto. Nie som porovnávač ani expert, a teda neviem všetko. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Tú mám s dvoma bankami a s obomi som bola spokojná. 

Neviem ako vy, ale osobne mi k bankovému šťastiu stačí neplatiť zbytočné poplatky, mať šikovnú mobilnú appku a rýchle prevody. To tu myslím spĺňa väčšina bánk. Opäť, ak má niekto inú skúsenosť, budem rada, ak okomentujete a ja urobím update, nech sme všetci múdrejší. 

Začala som s Commonwealth Bank, ktorú som si založila deň po príchode do Austrálie. Úplne transparentne poviem, že si nepamätám prečo som si ju vybrala, ale bola som s tým dlho happy :).

Skúsenosť s Commonwealth Bank

Založila som si účet online a myslím že si ho dokonca môžete založiť kým ste ešte na Slovensku. Čo sa týka poplatkov, tak v čase písania článku majú akciu na prvý rok zdarma, no a po roku tiež neplatíte nič, ak vám tam príde v rámci mesiaca aspoň $2,000. Čo si myslím že by vám malo, ak budete zarábať aspoň $500 týždenne. A to je minimum, ktoré určite chcete dosiahnuť.

Ďalšou výhodou tejto banky je, že majú veľa bankomatov, niečo ako Sporka na Slovensku.

Môžete si tiež (samozrejme zdarma) založiť sporiace účty a presúvať si peniaze hore dole na bežný účet na počkanie. Akože za sekundu.

Keď som pracovala v bare a niekomu neprešla platba kvôli “insufficient funds”, tak som už len videla ako skroluje na mobile a presne vedela čo robí. Je to super easy a nie je za to žiadny poplatok. Opäť, aby som kvôli tomu neglorifikovala len Commonwealth, myslím že takto funguje väčšina tunajších bánk. Úroky na sporiacich účtoch sú o ničom, ale čo čakáte bez viazanosti. Skôr ide o to, mať prachy bokom.

National Australia Bank

Minulý rok som si založila účet v National Australia Bank.

Bolo to kvôli tomu, že moja workoholická šéfka mi často posiela výplatu z tejbo banky v piatok večer. A ako aj na Slovensku sú banky, ktoré medzi sebou prevádzajú peniaze rýchlo, a potom tie čo sú medzi sebou spomalené, tak NAB je síce rýchla, ale mala som pocit, že Commonwealth bank si moje peniaze medzitým 3x otočila. A dostala som výplatu o desiatej či jedenástej večer. Mobilné platby (OSKO) sú rýchlejšie ako tie zadané z internetbankingu. 

V piatok si rada robím väčší nákup na víkend a rada idem aj na pivo. A keďže sa chránim sama pred sebou, všetko čo sa dá si odkladám na sporiaci účet, ktorého sa zo zásady nechytám. Peniaze na spotrebu mám vypočítané skoro na deň. V deň výplaty je môj bežný účet pekne suchý. Takže dostať výplatu v piatok v noci je nafigu.

Mimochodom, zamestnanci sú tu platení zvyčajne dvojtýždenne a tí pracujúci v hospitality týždenne. Osobne si myslím že je to oveľa ľahšie na budgetovanie, šetrenie a podobne. Na druhej strane, byť v Austrálii platená mesačne znamená aj to, že z jednej výplaty sa dá kúpiť letenka, pekne odložiť a podobne – bez týždenných krpatých splátok.

Mesačný poplatok v NAB je $0 a tiež je jednoduché presúvať si peniaze hore dole zo sporiacich účtov, čo je výhoda napríklad ak ste platení každé dva týždne, ale nájom platíte týždenne. Osobne mám tri sporiace účty, každý na niečo iné. Takže odkladať bokom a mať to kedykoľvek poruke je tu veľmi jednoduché aj bez matraca či ponožky.

Ďalšou populárnou bankou je tu ANZ (Australia and New Zealand Banking Group), jej debentú kartu som ako barmanka vídala v rukách hlavne mladých ľudí. Ale nič o nej neviem, takže sa nevyjadrujem. 

Tax File Number

Toto by som tiež riešila hneď v prvý deň. Keď nie, tak druhý. Môže trvať 28 dní kým vám ho vydajú, ale nemôžete oň žiadať, ak ešte nie ste v Austrálii. 

Nemusíte sa stresovať, že vám kvôli tomu nedajú výplatu. Výplatu dostanete, akurát že bez TFN vám účtovníčka aplikuje maximálnu daňovú sadzbu, čo nechcete. Takže vybaviť čím skôr. TFN si po vydaní zapíšte na miesto, ktoré máte stále so sebou. Toto číslo vám ostáva vám navždy.

O TFN si môžete požiadať online tu a budete k tomu potrebovať pas. 

Certifikáty

Responsible Service of Alcohol (RSA)

Zameriam sa práve na tento, nakoľko väčšina ľudí si hľadá prácu v hopsitality. 

Ako som spomínala v článku o tom, čo na Austrálii nemusím, jednou z nevýhod tejto krajiny je, že je tu všetko veľmi regulované štátom. Tým je aj podávanie alkoholu. 

Na to, aby ste mohli pracovať v pube, bare, či reštaurácii, potrebujete tento certifikát. Cieľom je, aby ste sa naučili koľko alkoholu obsahujú jednotlivé typy alkoholických nápojov, ako sa to meria na „štandardné drinky“, kedy už treba odmietnúť zákazníka a podobné veci.

Ja osobne som si urobila certifikát aj na Food Safety ale priznám sa, že neviem či mi na niečo bol. Možno len na moje niekoľkodňové pôsobenie v tom hroznom Kebab obchode.  

RSA Certifikát si viete urobiť online a vyjde vás to okolo $30. Ak sa chystáte do New South Wales či do štátu Victoria, bude to viac. Pohrajte sa s Googlom a nájdete rôzne stránky kde si tento certifikát môžete urobiť. 

Dajte si pozor, aby bolo výsledkom tzv “Statement of Attainment, SITHFAB002” a NIE “Statement of Approval / Completion”, nakoľko v tom prípade nemusí ísť o akreditovaný kurz. 

Akreditáciu kurzu, si môžete pozrieť tu (na stránke poskytovateľa by ste mali nájsť tvz. RTO číslo): https://training.gov.au/Search/SearchOrganisation

Ak sa vám nechce Googliť, môžete si rovno pozrieť napríklad tieto kurzy, majú výborné recenzie:

https://www.eot.edu.au/online-courses/RSA/ ($34)

Tento certifikát vám bude platiť v:

Queenslande

Western Australia

South Australia

Northern Territory 

Australian Capital Teritorry

Ak sa chystáte do NSW, mrknite tento:

https://cleartowork.com.au/nsw-rsa-online/ ($109)

Pre Tasmániu:

https://www.eot.edu.au/online-courses/RSA/TAS/ ($45)

Pre štát Victoria:

https://www.eot.edu.au/online-courses/RSA/VIC/ ($64)

Ak RSA nestačí

Tiež si môžete kúpiť rôzne kombinácie, napríklad RSA spolu s RSG (Responsible Service of Gambling), pre prípad, že budete robiť v herni. Samotné RSA vám zeberie okolo 5-6 hodín online štúdia a testov.

Osobne by som sa tým až tak netrápila, môžete si ho dorobiť neskôr, ak taká situácia vôbec nastane. 

Zarazilo ma, že napríklad pre New South Wales je cena pre RSA iná. Trošku som zisťovala a vraj je to preto, že poskytovateľ vzdelávania platí za každého študenta poplatok vláde a ten je vyšší ako v iných štátoch. Preto, aby si zabezpečili zisk, je aj výsledná cena vyššia. 

White card

Ak chcete pracovať “na stavbe” (nazvem to jednoducho), budete potrebovať White card. Či už tam budete ako stavbár, elektrikár alebo čokoľvek. Ja som si ju dokonca musela vybaviť keď som chcela zahájiť moju neúspešnú kariéru v cleaningu a to pre prípad, že by ma poslali upratovať apartmány / domy, ktoré boli práve čerstvo dokončené. 

Kurz pre získanie white card si môžete tak isto urobiť online.

Nie že by som sa chcela chváliť, ale… nemám k tejto téme veľa fotiek.. a keď sa nepochváliš sama…

Superannuation a. k. a. „Super“

Super je v podstate ako druhý pilier na Slovensku. Zamestnávateľ vám do neho odvádza minimálne 10.5% z hrubej mzdy a nemá to vplyv na výšku vašej čistej mzdy (aspoň nie priamo).

Výberu správcovskej spoločnosti ani toho správneho fondu sa tu venovať nebudem. To môžete nechať na zamestnávateľa a nemyslím si, že za toho pol roka či rok čo tu budete to má pre vás toto rozhodnutie taký význam. Navyše to v budúcnosti môžete zmeniť.

Čo sa stane s mojou Super, ak odídem z Austrálie?

Väčšina z vás asi v Austrálii neostane, takže je dôležité vedieť, že prostriedky zo Superannuation si môžete vybrať.

Milióny nevybraných prostriedkov sú “stratené” každý rok nakoľko ľudia opúšťajúci krajinu si nie sú vedomí príspevkov, ktoré boli urobené na ich účty počas obdobia kedy tu pracovali. Ak ste pracovali v Austrálii na dočasných vízach a splnili nasledujúce podmienky, môžete si Super vybrať. 

  • pracovali ste v Austrálii na dočasných vízach (okrem subclass 405 a 410)
  • víza vám skončili (expirovali, alebo boli zrušené)
  • opustili ste Austráliu
  • nie ste občanom Austrálie či Nového Zélandu, alebo trvalým rezidentom Austrálie

Ako na to?

Pokiaľ ste opustili krajinu, máte šesť mesiacov na to, aby ste si o Super požiadli priamo zo Superfondu. Po šiestich mesiacoch od opustenia krajiny, alebo v moment keď vaše víza prestávajú platiť (dlhšie obdobie platí), váš fond môže byť presunutý na účet daňového úradu (ATO). ATO bude držať vaše peniaze, kým si na ne nebudete nárokovať (tam je trošku iný proces).

Ak si chcete požiadať o peniaze priamo zo Superfondu, musíte vyplniť “Departing Australia Superannuation Payment (DASP)” formulár. Podľa informácii na stránke Commonwealth Bank si viete tento formulár vyplniť online a uložiť ho, pričom ho viete potvrdiť, ak už ste von z krajiny a víza vám neplatia. Na to si treba založiť my.gov.au účet.

Ale, aby sme to príliš nekomplikovali. Budete si tak či tak žiadať o vrátenie daní, resp. vypĺňať Tax Return. Takže či už pred tým, alebo potom ako opustíte krajinu, nájdete svojho Tax Agenta, ktorého splomocníte aj na tento úkon. A teda okrem toho, že vám vyrieši dane, vyberie vám aj vaše penize zo Super, ktoré vám pošle na váš účet. Ja som po mojich prvých šiestich mesiacoch dostala po strhnutí daní a kadejakých poplatkov $560. Nie zlý peniaz za nič…

Daňové priznanie, to je téma sama o sebe. Rozhodne vám neodporúčam riešiť si to na vlastnú päsť, aspoň nie prvý krát. Dobrý agent vám odpíše kadejé odpočítateľné položky a urobí vám to lepšie ako si to urobíte sami. Vyjde vás okolo $130-160.

Čo sa týka Superannuation, tak jasné, že to vám zdania tiež.

Ak si chete o Superannuation prečítať viac, klik sem:

https://www.taxback.com/blog/superannuation-mythbusters

https://www.commbank.com.au/guidance/consumer-finance/what-happens-to-your-super-when-you-leave-australia–201610.html

Verím, že článok pomôže, príde viac ?

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Simona Šimková

Simona Šimková

Kouč, cestovateľ, motivátor, blogger...

Sociálne médiá

Najčítanejšie

Kategórie

K téme

Súvisiace články

Si ambivert? Čo to pre teba znamená?

Ambivert je niekto, kto sa nenachádza vyslovene na jednej strane škály extrovert vs introvert. Napríklad niekto, komu v teste osobnosti vyjde 55% introvert alebo 55%

Keď chceme slobodu

Pamätám si na momenty, kedy som sychravé jesenné či zimné večery na Slovensku snívala o tropických plážach. Dokonca som jedny Vianoce strávila tým, že som

Pre zlepšenie vašej užívateľskej skúsenosti používame súbory cookies